REKLAM ALANI
REKLAM ALANI

Site Rengi

MaxGame.ORG – Oyun Platformu – Mobil Oyun – Online Oyun – Web Oyun

Google’ın Yapay Zekası Dünya Şampiyonunu Yendi !

Google’ın Yapay Zekası Dünya Şampiyonunu Yendi !

Google 2014 yılında bünyesine dahil etmiş olduğu DeepMind isimli yapay zeka, geliştirme girişimini başlatarak insan üzerindeki tüm zeka gücünü fark ettirmeyi başardı ve bunu kanıtladı. Google mühendisleri tarafından en iyi şekilde üretimi gerçekleşmiş olan yapay zeka sistemi, dünya şampiyonası masa oyunlarında üst düzey zeka sahibine sahip ve oyun içinde çok yetenekli olan mühendislerle karşı karşıya gelerek üstünlük kurmayı başardı. Yapay zeka ile antik go oyunun şampiyonuna yapılan maçta Google’ın yapay zekası, tüm hünerlerini sergileyerek maçı galibiyetle tamamladı. Yapay zeka çağının bir örneği nitelikte olan çalışma,
Go oyununa göz attığımız da ise mazisi tam olarak 2500 yıl öncesine dayanan ve Go’yu oynamayı öğrenen yapay zekanın, ilk maçına galibiyetle başlamış olması da Google yapay zekanın, üstün niteliklerini yeniden kanıtlayan ortama da böylecee erişmiş olmuştur. DeepMind mühendisleri tarafından gerçekleştirilen ve araştırmanın tamamlanmasının ardından kutlama yapılmak suretiyle başlatılan dünya şampiyonası masa oyunları üzerinde Google, yapay zeka kendisini fazlası ile konuşturmayı da başardı ve bir anda da herkesin ortak ilgi noktası haline geldi. Google mühendisleri, yaratmış oldukları yapay zekayı test etmek amacıyla pek çok kez oyunda birincilik almayı başaran Fan Hui isimli başarılı genç ile karşılaştırarak farkı görmek istediler. Baktığımızda da çok kolay bir rakip olarak görülmeyen tam aksine Avrupa içerisinde de 3 defa birincilik elde etme başarısını üstlenen Fan Hui karşısına çıkan yapay zeka karşısında başarılarının niteliği şeklinde ders vermek istedi fakat yapay zeka farklı bir galibiyet almayı başardı. Toplamda 5 oyun oynandıysa 5 oyunun 5’ini de kazanmayı bilen Google’ın yapay zekası, herkes tarafından büyük bir beğeni topladı ve paylaşımlar üzerine yakın takibe alındı. Özellikle oynanan bu oyun sonrasında, değer verilen önemli bir bilgiye de ulaşılmış oldu. Buna göre yapay zekalar, insanları aşabilmeye başladığını da rahatlıkla oyun sonrasında görebilmiş olduk. İnsanları korkutmuş olsa da gerçekten çok yetenekli olan yapay zeka ileri günler için de geleceğin yapay zeka alanında liderlik ederek sistemleri ve kurulu düzenleri alt üst edeceği ortaya koyuldu. Aynı zamanda Google tarafından yapılan söylemlere göre ise, Go oyunundaki olası hamlelerin sayısı atomda ki sayılardan bile fazla olduğu açıklandı. Buna göre, yapay zekanın 30 milyon hamleyle kendi stratejisini oluşturabilme fonksiyonuna sahip olduğu da yeniden gözler önüne serilmiş oldu. Arka tarafta çalışan birçok yazılımsal işlevin olduğunu dile getiren Google, oyunda kiminle karşılaşacağı konusunda pek bilgi verilmezken dünya şampiyonasında yapay zekanın 3 defa birincilik almış olan Fan Hui karşı karşıya kalması da insanlar tarafından şaşırılan bir durum olmadı. Yine de Google’ın ve Facebook sitelerinin yapay zekalarının karşılaşması da son derece keyif verebilirdi.

Yapay Zeka Hızlı Bir Şekilde Yükseliyor
Gelişen sistemler karşısında etkin olarak kullanılan yapay zeka, herkesin son dönemlerde üzerine gelişim gösterdiği bir konu haline geldi. Endüstri 4.0 ile gereksinimleri yükselten şirketler bu alanlara yatırımı maksimum düzeye getirdi. İlk yatırımları yapıp çalışmalara başlayan öncül firmalar ; Google, Facebook, Amazon ve Apple iken ardından Banka hizmetleri veren firmalar geliyor. Pasta kısmında büyük pay almak isteyen şirketler birçok yazılımcıyı ve mühendisi işe alarak süreç analizlerini başlattı bile. Hızlı olanın alan içerisinde kaymak kısmını alacağını düşünen finans uzmanları, yatırımları doğru yere yapanlar kesinlikle karşılığını fazlasıyla alacağını birçok yerde farklı kategorilerde de dile getirdiler.

2. REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ