REKLAM ALANI
REKLAM ALANI

Site Rengi

MaxGame.ORG – Oyun Platformu – Mobil Oyun – Online Oyun – Web Oyun

Geleceğin Mesleği Görülen ‘Veri Bilimi’

Geleceğin Mesleği Görülen ‘Veri Bilimi’

Geleceğin Mesleği Görülen ‘Veri Bilimi’
İnsanların son zamanlarda üzerinde çok işlemler yaptığı veri, geleceğin tamamına elinin altına almış olacak öngörüsü bulunuyor. Yazılım ekipleri, veriler üzerine çalışmalar yapıp teknolojiye yön vermeye devam ediyor. Son zamanlarda çok popüler olan ‘Veri Bilimci’ kavramı, işlerin tamamen değişeceğini, hatta halihazırda olan işlerin yok olup yeni meslek kavramlarının ortaya çıkacağına adeta dokunuş yapıyor. Aslında teknoloji firmaları, çalışanlarından genellikle farklı yetkinlik beklemektedir. Bu sayede, diğer insanlardan öncelikli olarak daha kaliteli çalışanı iş için tercih etmeye başladılar. Faydası yüksek olan kişiler, pozisyon için görüşmeye çağırılarak iş kabul süreçlerinden geçirilir. Süreçleri başarı ile tamamlayıp kabul edilen kişiler, işe başlayarak kendini bu alanda geliştirme fırsatı elde edebilir.
Veri Bilimi Gereksinimleri Nedir?
Veri Bilimci olmak isteyenler, iş bulma konusunda önde olmak için kendilerini istatistik, matematik, kodlama ve analitik düşünme konularında geliştirmeleri gerekir. Büyük veri setleri ile çalışacak olan Veri Bilimciler, şirketlerine faydalı olmak için veri setlerinden anlam çıkarmalı ve rapor sunmalıdır. Şirketlerin veri setlerinin bulunduğu veri tabanı sistemine hakim olmalıdırlar. Kullanacakları birkaç araç (tool) vardır. Bunlar veri tabanı için Sql tarzı programlarken yazılım dilinden sayılan Python, R ve son zamanlarda yükselişe geçen aynı zamanda blockchain ile bağlantılı olan Golang dillerini iyi seviyede bilmelidir. Python kullanırken hazırlanmış olan kütüphaneler veri analizi için, R programlama dili Görselleştirme için kullanılır iken, Golang ise Python ile aynı görevi üstlenerek veri analizi kısmı için kullanılır. Genelde bu iş sayısal ağırlıklı olduğundan ötürü, bilgisayar ya da yazılım mühendisleri kolaylıkla bu alanlara yönelebilir. İş ilanlarının bulunduğu sayfalarda da çok sayıda talep gören meslek, gelecekte de verilerin ne kadar değerli olduğunu gösteriyor.
Veriler Seçimlere Kadar Etki Ediyor!
Facebook firmasının da başını fazlasıyla ağrıtan konu, ABD seçimlerine etkili olan ‘veri etkisi’ olayıdır. Son başkanları Trump, seçimlerde kazanmak için verilerle oynayıp insanları yönlendirmiştir. İnsanlara Facebook üzerinden birkaç Veri Bilimci’nin yaptığı çalışmalar ile düşüncesi nötr olan insanlara, kendisini iyi gösterip bilinç altına işleyerek oy toplama kampanyası başlatmıştır. Veri sunumu olaylarından sonra sorgulanan Mark Zuckerberg, suçlamaları kabul etmiştir. Ek olarak bu çalışmayı Veri Bilimci olan insanlarla gerçekleştirdiğini birkaç kez dile getirmiştir. Yaşanan sorunlar gösterdi ki insanların verileri güvende değil. Bunlara karşıt olarak Veri Bilimci çalışmaları kontrol altına alınarak şirket birkaç kez teftiş edilmiştir. Mark Zuckerberg’in şirketi ise fazlasıyla değer kaybederek büyük zarara uğramıştır.

2. REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ