REKLAM ALANI
REKLAM ALANI

Site Rengi

MaxGame.ORG – Oyun Platformu – Mobil Oyun – Online Oyun – Web Oyun

Beyni Korumanın Az Bilinen Yolları

Beyni Korumanın Az Bilinen Yolları

Beyni Korumanın Az Bilinen Yolları
Sağlıksız yiyecek içeceklerin artması imkânı olan herkesi organik veya doğal beslenmeye yöneltti. Peki, sadece “organik beslenme” yeterli mi? Sağlığımızı yalnızca organik beslenme seçimleri ile koruyabilir miyiz? Maalesef hayır!
Sağlığı koruyup kollama ve hastalıklardan uzak durmanın yolu sadece beslenmeyi organikleştirmekten geçmiyor, ,’ doğal yaşam ’ ı ve ‘ geleneksel hayat tarzını ’ hayatın her alanına yansıtmak gerekiyor. Organik hayattan bahsediyorsanız, ‘ fiziksel aktivite ’ seçimlerinizi de organik kılmalı, hayatın doğal olarak içinde bulunan aktivitelere öncelik vermelisiniz.

Gene Göre Egzersiz
Örneğin koşmak yerine yürümeli, aktivitelerinizi olabildiğince açık havada yapmalısınız. Bu önerim planlanmış, profesyonel egzersiz aktivitelerden uzak durmanız anlamına gelmiyor.
Zihnimiş Toksiklenmiş
Onları da yapın ama genlerinize, imalat şartnamenize, kullanım kılavuzunuza ’ uygun egzersizlere öncelik ve ağırlık verin. Bana göre sadece beslenme ve aktivitenize organik anlamlar yüklemekle de yetinmeyin. Aynı şeyi düşünce sisteminiz ve algılarınız için de deneyin. Düşünürken de “organik olmaya” gayret edin. Maalesef bizi zehirleyen toksinlerin çoğu bedensel değil, ruhsaldır. Kirliliğimizin önemli bir bölümü; zihinsel toksinlerden, hoşgörüsüzlükten, kıskançlıktan, hırstan, öfkeden, kaygıdan, anlamsız yarışlardan kaynaklanıyor. Unutmayın! Organik yaşam hayatınıza daha çok sağlık, mutluluk ve huzur verecektir. Genlerinizi yeniden düzenlemeniz imkânsız değilse bile genlerin değişmesi binlerce yıl gerektiriyor. Hayatınızı imalat şartnamenize ve onu yöneten genlerinize uydurup her alanda organik seçimler yapın ki hayat kaliteniz artabilsin bu sayede zinde kalın.
Televizyon Şişmanlatıyor
Hareketsizlik günümüzün en önemli sağlık tehditlerinden biri ve virüs süreci de buna bizzat etki ediyor. Hareket etmek üzere tasarlanmış bedenimizi, hareketten uzaklaştırmaksa yapabileceğimiz en büyük yanlış. İşleyebileceğimiz en önemli günah da diyebilirim. Bir uzmanın çok güzel tanımlamasıyla bedenin kullanılmaması ile bedenin kötüye kullanılması aynı şeyler. On yıl kadar önce yapılan bir araştırma, ortalama bir yetişkinin günde neredeyse üç saate yakın bir zaman dilimini televizyon izleyerek geçirdiğini gösterdi. Televizyon, benzersiz bir tembellik makinesi ve bulunmaz bir anti egzersiz örneğidir. Harvard Üniversitesi’nde de yapılan bir çalışma, uzun süre televizyon seyretmenin diyabet riskini yüzde iki yüz elli arttırdığını göstermiş. Hareket etmek istiyorsanız, televizyondan uzak durun. Çünkü bu işin bariz çözümü bu konudan geçiyor. Hiç olmazsa televizyon karşısında geçirdiğiniz saatleri dikkate alın. Çünkü miskinliğin faturası zannedildiğinden çok daha yüksek. Miskinlik/tembellik yani yetersiz egzersiz sorunu büyüdükçe obezite, diyabet, hipertansiyon, felç, kanser sorunları da büyümeye devam edecek.
Unutmaktan Korkma
Hafıza kaybı, herkesi en çok da yaşlanma sürecine girenleri korkutur. Oysa, makul ölçülerde kaldığında unutmak da tıpkı hatırlamak gibi beynin vazgeçilmezlerinden biri. Uzmanlara göre, insan beyni hatırlamak kadar unutmak gibi bir mükemmel yeteneğe de sahip! Bu konuda da oldukça haklılar. Eğer öyle olmasaydı, kaydettiklerimiz ve kaybettiklerimizin anıları içinde boğulurduk. Uzmanlar ‘ Beynimiz, gereksiz gördüğü şeyleri kayıt altına almıyor. Unutulanlar çöplüğüne yolluyor ’ diyor. Bu yetenekten mahrum kalsaydık, acılarımızın hepsi ilk günkü gibi taze kalır, bu da hayatı çekilmez kılardı. Unutmaktan korkma. İyi hayat unutmadan olmaz!

Hafıza nasıl korunur

Uykusuna özen gösteren, aktif hayat süren, streslerini iyi yöneten ve doğru beslenen biri yolun yarısını zaten alıyor. Azıcık ince ayar verir, kan basıncının ayarlanması, şeker/insüln dengesinin sağlanması, kan yağlarının dengelenmesi, sağlıklı bir kiloda kalınması, sigara-alkolden uzak durulması, depresyona karşı uyanık kalınması gibi bazı detayları da listeye eklerseniz en az yüzde 25’lik bir avantaj daha yakalanıyor. Geriye kalan yüzde 25 için ise şunları unutmayın: Okuyun, yazın, çizin, görün, gezin, izleyin ve en önemli konu olan yeni şeyler öğrenin. Beyin öğrendikçe dinç kalmaya devam eder. Bedeninize ve beyninize sürekli jimnastik yaptırın. Beslenmenizi detaylandırıp içine daha çok renk ve antioksidan daha bol omega-3, daha fazla beyin vitamini (B1, B6, folik asit, B12, D vitamini, kolin, fosfolipid) ekleyin. Sağlıksız yağlardan, özellikle trans yağlar, kötü karbonhidratlardan kesinlikle üç beyaz denilen ,şeker-un-nişasta kısmından sağlığınız için uzak durun.

2. REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ