REKLAM ALANI
REKLAM ALANI

Site Rengi

MaxGame.ORG – Oyun Platformu – Mobil Oyun – Online Oyun – Web Oyun

Akdeniz Diyeti Hakkında Bilgi Arayanlar Bu Yazıyı Okumalı!

Akdeniz Diyeti Hakkında Bilgi Arayanlar Bu Yazıyı Okumalı!

Akdeniz diyeti 1960 yıllarından bu yana Türkiye’de dahil Akdeniz’e kıyısı olan birçok ülkede kilo vermeye yardımcı, beslenme şeklini düzenleyen bir diyet çeşididir. Bu diyet diğer bir ifade ile “Med Diet” olarak adlandırılır ve kalp krizi, diyabet gibi birçok rahatsızlıklara fayda sağladığı bilinmektedir.
Zayıflamak ve sağlıklı bir beslenme şekli için birçok diyet çeşidi bulunmaktadır. Ancak önemli olan doğru diyet programını uygulamaktır. Diyet programları sadece zayıflamak isteyenlerin değil aynı zamanda sağlıklı beslenmek isteyenlerin de uygulayabileceği beslenme programlarıdır.
Akdeniz diyetindeki kurallar, seçilen yiyeceklere ve zamanına dikkat edilmek koşuluyla; çok katı değildir. Sadece sizden yemeniz ve yememeniz gereken gıdaları tercih etmeniz istenir. Ayrıca bazı gıdaları ara sıra yemenizi önerir.
Akdeniz Diyetinde Bulunan Gıdalar Nelerdir?
Akdeniz diyetinde bulunan tüm besinler sağlığa faydalıdır. Kısacası Akdeniz diyeti nedir diye soracak olursak; sağlığa yararlı birtakım besinleri tüketerek ideal kiloya ulaşmayı sağlayan diyet programıdır da denilebilir.
Akdeniz diyeti programında ön planda olan bazı gıdalar şunlardır;
• Sebze ve meyveler:
Mineral ve vitaminler bakımından oldukça zengin olan sebze ve meyveler yüksek miktarda antioksidan özelliğine sahip olduğu için kilo vermeyi desteklemektedir.
Antioksidan vücutta oluşan hücre hasarlarını önleyerek serbest radikalleri temizler. Antioksidan açısından yüksek miktarda hazırlanan bir diyet programı hem sağlığa fayda sağlarken diğer yandan da zayıflamayı destekleyerek hızlı yağ yakılmasına yardımcı olur.
• Deniz ürünleri:
Deniz ürünleri bakımından zengin bir diyet programı zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Özellikle protein ve omega-3 bakımından oldukça zengin olan balık, Akdeniz diyeti programının içerisinde yer alan önemli besinlerden bir tanesidir.

Deniz ürünleri sadece zayıflamaya yardımcı değil, aynı zamanda da cilt güzelliğine de fayda sağlar. Deniz ürünlerinin içerisinde bulunan B12 vitamini sayesinde cilt hücreleri yenilenerek daha temiz görünür.
• Bakliyatlar:
Bakliyatlar, içerisinde bulunan protein ve düşük yağ oranı ile kilo kontrolünü sağlayarak zayıflamaya önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan bakliyatlar Akdeniz diyetinde de oldukça önemlidir.

Demir açısından yüksek bir besin olan bakliyatlar sağlığa birçok faydası vardır. Kanser oluşumu, diyabet ve obezite sorununu önlediği bilinmektedir.
• Zeytinyağı:
Zeytinyağı, metabolizmayı hızlandırır, sindirimi kolaylaştırır ve kan akışını düzenler. Kan akışının düzenlenmesiyle tansiyon normal seviyede kalır. Ayrıca stresi azaltarak strese bağlı alınan kiloları engeller.

Zeytinyağı akdeniz diyeti içerisinde olmazsa olmaz yağlardan en önemlisidir. Bunun yanında hindistan cevizi yağı, avokado yağı ve palm yağı gibi yağlar da ek olarak tercih edilebilmektedir. Sağlıklı bir yaşam için önemli yağlardan birisi olan zeytinyağının, doğru miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Her gün yeterli miktarda tüketilmesinde bir sakınca yoktur.
Diyet Yaparken Uyulması Gereken En Önemli 5 Kural
Sağlıklı Ve Doğru Bir Diyet Programını Seçin
Kilo verecek olan kişi için diyet programı kişiye uygun olmalıdır. Her insanın bünyesi ve yaşadığı koşullar farklıdır. Bu yüzden kişi bir diyet programına başlayacaksa öncelikle uzmana danışmalı ya da gerekli araştırmaları doğru bir şekilde yapmalıdır. Aksi takdirde yanlış seçilen diyet programı olumlu sonuçlar vermeyecektir.
Seçeceğiniz zayıflama diyeti programının içerisinde yer alan gıdaların sağlıklı ve çeşitli olmasına özen gösterin.
Düzenli Ve İktidarlı Olun
Her işde olduğu gibi diyet programlarında da düzen çok önemlidir. Düzenli bir şekilde uygulanan diyet programı istenilen sonucu verecektir.
Öğün Atlamayın
Özellikle kahvaltı öğününü atlamamak sağlıklı beslenmenin şartlarındandır. Kahvaltı, hormon dengesini koruyarak kan şekerini ve kolestrolü dengelemektedir. Sabah erkenden yapılan kahvaltı, insanı dinç tutarak gün boyu zinde kalınması sağlar. Sabah, öğlen ve akşam ana öğünlere ek ara öğünler eklenebilir. Fakat akşam yemeğinin çok geç saate kalmaması önemlidir.
Diyete Ek Olarak Egzersiz Yapın
Zayıflamak ve sağlıklı beslenmek tek başına yeterli olmayacaktır. Sağlıklı bir yaşam için egzersiz yapmak şarttır.

Hareketsiz bir yaşam sürüyorsanız egzersiz yapmaya ertelemeden başlamalısınız.
Yeterli Miktarda Su İçin
Su, içinde barındırdığı birçok önemli mineralleriyle insan yaşamı için çok önemli bir ihtiyaçtır.

Vücuda yeterli miktarda su alınmadığı zaman baş ağrısı, kabızlık, halsizlik ve cilt kuruluğu gibi sorunlar meydana gelmektedir.

2. REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ